Leadership and Management Team


Mr K Welsh

Headteacher

Mr S Poxon

Deputy Headteacher

Mrs C Harwood

School Business Manager

Miss R Della Fera

Behaviour for Learning Manager

Mrs N Patterson

Parent & Carer Support Manager

Mrs J Wilson

SENCo / Assistant Headteacher

Mrs K Clegg

Lead Practitioner - Primary and Secondary
Maternity Leave

Mrs K Linde

Lead Practitioner / Teacher

Miss L Melling

Lead Practitioner / Teacher

Specialist Support Staff


K. Brereton

Speech & Language Therapist

M. Hodgeon

ICT Manager

Office Staff


Mrs C Howard

PA to Headteacher

Mrs K Fisher

F/T Business Support Officer

Mrs D McGaw

F/T Business Support Officer

Mrs P Taylor

F/T Business Support Officer

Site Team


P. Lamph

Site Supervisor

C. Speakman

Cleaner

J. Derbyshire

Cleaner

Beech Class


K. Barrand

Teacher

T. Parry

P/T-TA3

J. Semple

P/T-TA3

K.Johnson

TA2b

D.Taylor

TA1

Chestnut Class


L. Hothersall

Teacher

L. Lane

TA3

L. Woods

TA2b

L. Holden

TA2b
Maternity Leave

A.Worthington

TA1

Maple Class


M. Miller

Teacher

S. Heaton

TA3

N. Harper

TA2b

V.Beck

TA1

Oak Class


A. Curry

Teacher

C. Blamire

TA3

D.Mahood

TA2b

G.Bamber

TA1

Rowan Class


G.Byrom-Jones

Teacher

K.Linde

Teacher

L.Hall

TA3

Mrs K O'Connell

TA2b (Temporary)

Willow Class


Z.Robertson

Teacher

S. Robinson

TA3

N. Howard

TA2b

J.Swift

TA1

Class 7G


L.Hendy

Teacher

K.Linde

Teacher / Lead Practitioner

L. Webb

TA2b

Class 7R


R.Armistead

Teacher

C. England

TA3

H. Bibby

TA2b

E.Lomas

TA1

Class 8G


E. McDonnell

Teacher-P/T
Mon/Tues/ Wed pm

H. Chadwick

Teacher-P/T
Wed/Thurs/Fri

T. Devlin

TA3

J. Connor

TA2b

Class 8R


R. Tolan

Teacher (Maternity Leave)
Maternity Leave

C.Bush

Teacher

F. Price

TA2b

S. Redmayne

TA2b

Class 9G


A Clarke

Teacher

W. Lea

TA3

W. Matthew

TA2b

Class 9R


J. Robinson

Teacher

L.Melling

Teacher / Lead Practitioner

J. Dixon

TA3

A.Cowley

TA2b

Class 10G


A. Powell

Teacher

A. McShane

TA3 P/T
P/Time

Y. Field

TA3 P/T
P/Time

Class 10R


A. Burgess

Teacher

K. Cobham

TA3

L. Riley

TA2b

Class 11G


J. Massey

Teacher

G. Jones

TA3

J. Flavell

TA2b

Class 11R


C. Iddon

Teacher

A.Woods

TA3

PALS Team


W. James

TA3

D. Carter

TA3

J. Branfield

TA2b

B4L Class


R. Della Fera

Teacher

J. Buckley

TA3

 

PPA Cover


M. Troughton

HLTA

K. Murphy

HLTA

 

Schools Direct Trainee Teachers


M.Collector

Schools Direct Trainee Teacher